Podle jakých signálů poznáte, že si vás přítel v partnerském vztahu neváží? Proč je důležité s přítelem komunikovat o pocitech a bolesti, kterou prožíváte? Jak příteli správně nastavit hranice v komunikaci? Jak posílit svojí sebeúctu, sebevědomí a sebehodnotu? Odpovědi na tyto a další otázky vám přináší následující článek.
V láskyplném partnerském vztahu vládne mezi partnery láska, harmonie, porozumění, vzájemná úcta a respekt. Partneři se vzájemně doplňují a jsou pro sebe prioritou. Partnerský vztah je nijak neomezuje, naopak oba je rozvíjí. Vzájemně spolu komunikují, poslouchají se a naslouchají si. Problémy, které zasáhnou jejich vztah, řeší společně.
Hovoří spolu o tom, co se jim líbí i co se jim nelíbí v jejich partnerském vztahu, případně co a jak chtějí změnit. Hovoří o svých zraněních z minulosti, jelikož si vzájemně důvěřují. Volný čas tráví společně, ale také každý sám – a pak si vzájemně vypráví o svých zážitcích. V partnerském vztahu si oba partneři jsou rovni.
O jaké konkrétní signály se jedná? Například o tyto: pro přítele nejste prioritou – na prvním místě má jiné osoby a aktivity a vy stojíte až na druhé koleji. Při rozhovoru s vámi je mu přednější mobil v ruce, než vaše sdílení. Nezajímá ho, co je pro vás opravdu důležité a co doopravdy chcete. Nebo vás upozorňuje na chyby, kterých jste se dopustila, atd.
Cvičení v posilovně, pivo s kolegy ze zaměstnání, víkendová pánská jízda, dovolená s jeho nejlepším kamarádem, golf se šéfem, výlety s rodiči a sourozenci atd. Jednoduše řečeno jakákoliv aktivita či osoba je pro vašeho přítele důležitější, než jste vy. Přítel s vámi sice tráví svůj volný čas, ale ne v takové míře, v jaké ho věnuje jiným osobám a aktivitám. Zkrátka vy u něj stojíte na druhé koleji.
Jak se tedy z druhé koleje dostat zpět na tu první? Promluvte si s ním o prožívaných pocitech. Váš přítel žil do doby než vás poznal svým stylem života, proto mu nyní nemusí přijít zvláštní, kolik svého volného času tráví především se svými kamarády místo toho, aby ho trávil s vámi – proto je důležitá vzájemná komunikace. Váš přítel nemá věštící kouli, tedy neví, co se odehrává ve vaší mysli, proto s ním o svých pocitech mluvte v klidu a bez emocí.
Samozřejmě může nastat také situace, že jste pro svého přítele byla prioritou, ale najednou se ocitáte na druhé koleji, jelikož pro něj je aktuálně důležitější aktivita, kterou potřebuje dokončit. Dejte mu čas na její dokončení, protože až ji dokončí, opět se k vám vrátí a znovu pro něj budete prioritou.
Ve fungujícím partnerském vztahu byste měla být pro partnera vždy prioritou a to, že vás odsune na druhou kolej, by se mělo stávat jen výjimečně, například když potřebuje dokončit nějaký svůj projekt a hoří mu termín.
Pokud se ve vašem partnerském vztahu stává spíše pravidlem, že vás stále odsouvá na druhou kolej, a i když si s ním o svých pocitech promluvíte, nedojde k žádné změně v jeho chování, pak přemýšlejte nad tím, co vám tento partnerský vztah přináší, a zda chcete být i nadále v partnerském vztahu, kde stojíte na druhé koleji?
Jsou ženy, které chtějí být i nadále v takovémto partnerském vztahu i za cenu, že se nachází na druhé koleji. Jsou ženy, které z takovéhoto partnerského vztahu odchází, jelikož se odmítají smířit s druhou kolejí. Nic není špatně. Důležité je jen to, abyste v partnerském vztahu byla šťastná a spokojená.
Sedíte s přítelem na gauči a s nadšením mu vyprávíte, co jste dnes prožila. Přítel vás chvíli poslouchá, přikyvuje na znamení souhlasu, ale když se ho zeptáte na jeho názor na danou věc, pokrčí bezradně rameny, protože neví, na co se ptáte; zkrátka neposlouchal vás a teď neví, na co vám má odpovědět.
Samozřejmě někdy se může stát, že vás přítel nebude vnímat na 100 %, protože se mu v hlavě bude prohánět několik myšlenek zároveň. Nicméně i zde by se mělo jednat spíše o výjimku, než o pravidlo. Pokud se jedná o pravidlo, tak vám přítel dává jasně najevo, že prioritou pro něj nejste.
Může nastat také situace, že příteli budete vyprávět své zážitky z prožitého dne, on vás bude chvíli poslouchat a pak si z ničeho nic sáhne pro mobil a začne svou pozornost věnovat jemu, i když vy dále mluvíte o svých zážitcích. Toto je jasná známka toho, že pro něj nejste prioritou.
Další situace je také ta, že svému příteli vyprávíte o svém prožitém dni a on vás po chvíli přeruší a začne vám vyprávět o svém dni, o svých zálibách, o svých zážitcích, aniž by vás nechal vaše vyprávění dokončit. Toto je signál, že myslí především sám na sebe a vy se pro něj nacházíte na druhé až x-té koleji.
V láskyplném partnerském vztahu vám přítel nikdy nebude skákat do řeči; vždy vás nechá dokončit vaše vyprávění. Mobil si při vašem vyprávění vezme do ruky jen v nejakutnější situaci, například když očekává opravdu důležitý hovor. A když se zatoulá od vašeho vyprávění ke svým myšlenkám, přizná vám tuto skutečnost, nebo se vzápětí k vašemu vyprávění vrátí a bude vám znovu naslouchat.
Jste milovnicí jógy a objevila jste zajímavé lekce, které chcete absolvovat. S tímto poznatkem se svěříte svému příteli, který vám v podobě studené sprchy řekne, že je to naprostá blbost a místo toho byste se měla věnovat teplé večeři, která je pro něj rozhodně důležitější, než nějaká jóga. Jak se říká: „podle sebe soudím tebe“.
Nebo vám přítel řekne, že jóga je úplná hloupost, že by pro vás bylo vhodnější cvičení ve fitku, abyste si zpevnila břicho. Nebo vám řekne, že na jógu vůbec nemusíte chodit, protože se mu líbíte taková, jaká jste. Vy ale ve svém nitru cítíte, že jógu chcete absolvovat a teď je jen na vás, jestli se necháte názory svého přítele od ní odradit, nebo si i přes všechny překážky půjdete za ní.
V harmonickém partnerském vztahu vás přítel ve vašich zálibách a v tom, co je pro vás důležité, bude podporovat. A pokud se mu něco nebude líbit, řekne vám na danou aktivitu svůj názor, ale zároveň vaše rozhodnutí bude respektovat, i když s ním nebude souhlasit; protože ví, že daná aktivita je pro vás důležitá.
Podlaha není vytřená, nádobí z myčky není uklizené, pivo není vychlazené, zkrátka „kyselo je moc kyselé a bramborák je moc bramborový“. Ale to, že je postaráno dítě, teplá večeře pod pokličkou, vyprané a vyžehlené prádlo, vyzvednutý balík z pošty, zajištěný nákup; to už váš přítel nevnímá; za to vás nepochválí.
Toto se děje u vás doma „za zavřenými dveřmi“, ale pak také váš přítel může upozorňovat na vaše chyby, když jste spolu ve společnosti – například před rodinou, před kamarády, před známými, před kolegy ze zaměstnání atd.
A najednou vám vaši nejbližší začnou klást na srdce, abyste se ještě více a lépe starala o svého přítele, o dítě, o domácnost; ale to, že jedete už teď na 200 %, nevidí. Vy se pak pod váhou všech úkolů a povinností doslova „složíte“, protože se snažíte být superwoman.
Proč vůbec přítel upozorňuje na vaše nedostatky? Jednou z možností je, že má pocit, že on je po všech stránkách perfektní a bezchybný. Další možností je, že když bude upoutávat pozornost na vaše chyby, zakryje tak ty vlastní. Nicméně ať je jeho důvod jakýkoliv, řešení je prosté – společně se posadit na gauč a bez emocí si o dané situaci promluvit.
V harmonickém partnerském vztahu vás přítel upozorní na vaši chybu jednou a dále vám ji už nepředhazuje – ani doma za zavřenými dveřmi, ani ve společnosti s vašimi nejbližšími. Nemá zájem vás ničit vašimi chybami, protože vy jste pro něj prioritou.
A i když není vytřená podlaha, není uklizené nádobí z myčky, není vychlazené pivo, tak vidí, že je postaráno o dítě, teplá večeře je na stole, prádlo je vyprané a vyžehlené atd. A také si uvědomuje, že ve společné domácnosti nejste jen vy, ale on je tam s vámi, proto když není vyndané nádobí z myčky, jde a uklidí ho místo vás; nebo si napustí vodu a mopem vytře celou podlahu.
Nelíbí se vám, jak se váš přítel k vám chová? Posaďte se s ním na gauč a bez emocí si s ním promluvte o tom, co vás trápí a už během rozhovoru mu nastavujte hranice – „v tomto bodě je to pro mě ještě OK, ale za tímto bodem mě už zraňuješ a tvoje chování mě bolí“. Hovořte s ním otevřeně o tom, co vás bolí; pojmenovávejte svou bolest; protože váš přítel si ji neuvědomuje (nemá věštící kouli).
Tím, že budete o své bolesti s přítelem hovořit, mu otevřete oči a on zjistí skutečnosti, o kterých doposud nevěděl a může na ně nějakým způsobem reagovat. Pokud jste pro něj opravdu důležitá, změní k vám své chování a přestane vás zraňovat. Protože ten, kdo vás skutečně miluje, vám nechce ubližovat.
Pokud ani po rozhovoru váš přítel chování k vám nezmění, ukazuje vám tím, že mu vše vyhovuje tak, jak aktuálně je. Nebo pokud se jeho chování na nějakou chvíli změní, ale za pár dní se vrátí opět ke svému chování beze změny, je to pro vás také signál, že mu vše vyhovuje tak, jak je.
Nejen váš přítel, ale také lidé ve vašem okolí se k vám budou chovat tak, jak jim to sama dovolíte.
Když příteli nastavíte hranici, ale zároveň mu dovolíte, aby ji znovu překročil, nebuďte na sebe naštvaná, ale naopak buďte na sebe pyšná. Ukázala jste, že vám na sobě skutečně záleží a už nedovolíte, aby přítel s vámi jednal bez úcty a respektu. A i když se to napoprvé nepovedlo přesně podle vašich představ, získaná zkušenost vás i tak posílila. Napodruhé se vám už podaří vytyčit hranici, kterou váš přítel již nepřekročí.
Vždyť každý mistr byl na začátku své kariéry učedníkem a k tomu, aby se stal mistrem ve svém oboru, vedla cesta přes různé překážky – nestal se mistrem ze dne na den. Stejně tak nastavování hranic chce cvik a to nejlépe každý den.
Pro další informace o nastavování hranic mrkněte do článku: Jak si nastavit zdravé hranice nejen při komunikaci s okolím, ale také k sobě samé.
Založte si deník vděčnosti – vezměte si jakýkoliv sešit, hezky si ho vyzdobte a každý večer do něj napište tři věci, za které jste vděčná. Do tohoto deníku si také každý večer napište tři pochvaly – co se vám za celý den podařilo. Upozorňuji předem, že to nemusí být obrovská veledíla, ale jen malé (skoro nepatrné) drobnosti.
Objevte a rozvíjejte své talenty – inspirací vám může být tento článek: Skládejte mozaiku svého života, aneb objevte svůj talent. Posilte své sebevědomí například tipy z tohoto článku: Sebevědomou ženou se nenarodíte, ale stáváte se jí během svého života, aneb 11 tipů (a něco navíc) na posílení sebevědomí.
A také sama se sebou vyrazte na rande, to znamená, že odejdete od všech povinností, úkolů, přítele, dětí; minimálně na hodinu a posadíte se v nějaké restauraci nebo kavárně a vychutnáte si nejen příjemnou kávu nebo čaj, ale hlavně čas pro sebe. Utřídíte si myšlenky a naberete čerstvý vítr do plachet.
A nezapomeňte, že co si o sobě myslíte vy sama je mnohem důležitější, než co si o vás myslí vaše okolí stejně jako v tomto článku: Co si o sobě myslíš TY je mnohem důležitější, než názor tvého okolí. Poznejte svou cenu a nikdy z ní neslevujte, protože jak říká Petr Casanova: „nejste zralé mango s 50 % slevou, ale jste zralé mango za plnou cenu“.
A na závěr se nabízí jedna palčivá otázka: „Zůstat v partnerském vztahu, kde si vás partner neváží; nebo z něj odejít?“. Odpověď na tuto otázku znáte pouze vy (nikdo jiný), protože se ukrývá ve vašem nitru – nikde jinde ji nehledejte, protože ji nikde jinde ani nenajdete. A pokud nevíte, zda zůstat, nebo odejít, dejte si čas na nalezení své odpovědi. Naslouchejte své intuici a nechte se jí vést, protože vám ukáže další kroky stejně jako čas.