Dobijte si baterky aneb proč je odpočinek skutečně důležitý

Pravěký lovec bojoval vždy jen s jedním tygrem, člověk v současné době bojuje s několika tygry najednou – jednoho přemůže, další se objeví vzápětí. Pod pojmem tygr si doplňte slovo stres.

Jednou jsem slyšela dokonce informaci, že Karel IV. si za celý svůj život pamatoval tolik informací, kolik si my v současné době pamatujeme za jeden den a byl tak považován za nejvzdělanějšího člověka své doby.

Pozor, doutná

Ať už tyto informace jsou více či méně pravdivé; jisté je, že tempo současné doby je zrychlené a stále zběsile uhání vpřed. Nároky se stále zvyšují, čímž může dojít také k syndromu vyhoření. Při něm se můžete cítit vyčerpaní, unavení, smutní.

Ráno se vám nechce vstávat z postele, přemůžete se, ale s velkou nechutí kráčíte do zaměstnání. Může vám být fyzicky špatně, od žaludku. V noci se budíte, protože nemůžete spát. Doléhá na vás stres, frustrace i deprivace.

Nepodceňujte sílu odpočinku

Jak takovýmto stavům předcházet, abyste se do nich vůbec nedostala? Odpočinkem v jeho různých podobách. Určitě už jste slyšela o dovolené, kvalitním spánku; přírodě, která léčí; sportu; relaxaci; meditaci a mnoha dalších. Vezměte si tedy dalekohled, zaostřete a pojďte se na odpočinek podívat pěkně zblízka.  

Dovolená k načerpání fyzických a psychických sil

Dovolená je doba, kdy nejste fyzicky přítomna na pracovišti a můžete objevovat krásy světa sama, nebo se svými blízkými. Věděla jste, že každá dovolená má tři fáze?

V první fázi probíhá aklimatizace, kdy z proudu pracovního nasazení se máte přeorientovat na mód relaxační. První fáze trvá přibližně dva dny. Druhá fáze je už přímo relaxační a třetí fáze je příprava na návrat domů. Vzhledem k probíhajícím fázím, je ideální alespoň 14 denní dovolená.

Dovolená může mít ještě aktivní nebo pasivní podobu. Aktivní je například sjezd divoké řeky na raftech, cyklotoulky, plavání v bazénu, hraní tenisu. Pasivní je například opalování se nebo četba knížky na lehátku u moře. Já jsem ale pro třetí možnost, a tou je pohodová dovolená. A teď otázka na vás. Jakou dovolenou preferujete vy?

Nečekejte s odpočinkem až na dobu dovolené

Znáte to, na jedné dovolené jste byla a druhá vás čeká opět až za rok. To je velmi dlouhá doba, ve které rozhodně potřebujete odpočívat, jinak vyhoříte. Zařaďte pravidelný odpočinek do svých dnů. Další tipy vám prozradím níže.

Naučte se „vypínat“ stejně jako když vypínáte rychlovarnou konvici poté, co uvaří vodu

Trávíte v zaměstnání celý den, pak přijdete domů a začnete odpovídat na e-maily, které jste nestihly vyřídit během své pracovní doby a do toho ještě zvedáte telefony svým klientům? Nebo se na pracovní e-maily podíváte ještě o víkendu, abyste věděli, co vás v pondělí ráno čeká v zaměstnání? Poznáváte se v popsaných situacích?

Pokud ne, tak vám gratuluji, protože se umíte vypínat. Pokud je vaše odpověď ano, tak vám doporučuji nastavit si hranice. Když si uvaříte kávu, také vypnete konvici, aby stále nevařila vodu. Toto udělejte také se svou myslí. Vymezte si dobu, kdy se budete věnovat práci, a pak už jen zábavě, případně studiu. Když se nenaučíte odpočívat, začne vám dříve či později kolabovat organismus.

Jak tedy naložit s volným časem, který budete mít k dispozici, když vyřídíte pracovní záležitosti? Zaměřte pozornost na sebe.

Jakou knížku jste si chtěla přečíst, ale v poslední době jste na ní neměla kvůli pracovním povinnostem čas? Kdy jste si naposledy povídala se svojí kamarádkou? Co takhle ji pozvat na kafe se zákuskem? Co jste vždycky chtěla vyzkoušet za novou činnost, ale nenašla jste si na ni čas? Kdy naposledy jste si dopřála masáž? Do jakých míst jste chtěla vyrazit na výlet?

S vypínáním mysli souvisí také nastavení priorit. Preferujete práci na úkor vztahů či vašeho zdraví? Dáváte přednost rodině před prací? Peníze jsou pro vás důležitější než váš čas? Upřednostňujete kariéru na úkor rodiny? Co je pro vás skutečně důležité?

Kvalitní spánek a příběh mnichů

Kvalitní spánek je velmi důležitý, aby naše tělo mohlo fungovat. V důsledku jeho nedostatku pramení únava, která může vést až ke známému „usnul/a za volantem“. Kvalitní spánek má opravdu nezastupitelný vliv na organismus. A jak dlouho by měl trvat? Nejlépe 8 hodin.

V jednom klášteře jsem se při jeho návštěvě dozvěděla, že mniši chodili spát již v šest hodin večer a vstávali ve čtyři hodiny ráno, poté se věnovali modlitbám a práci. Když se na tento rytmus podíváte, opravdu má něco do sebe. Nehrozilo, že se „přespí“, nebo budou unavení. 

Nejlepší je zachumlat se do deky ještě před půlnocí a vstávat v rozmezí od šesti do osmi hodin ráno (včetně víkendů). Před spaním je také dobré místnost vyvětrat a snížit teplotu na topení, přece jen, když je v místnosti velké horko, špatně se spí.

Příroda léčí a má nádherné barvy

Toto moudro je velmi známé a stále pravdivé. Příroda má obrovskou moc. Na jednom semináři jsem dostala skvělý tip, jak ještě více vnímat barvy v přírodě. Nyní se o něj s vámi podělím.

Až si příště vyjdete do přírody, posaďte se na nějaké místo, kde vás nikdo nebude nikdo a nic rušit alespoň 4 hodiny. Užívejte si přírodu, rozhlížejte se okolo sebe, všímejte si detailů, pozorujte dění okolo vás. Vnímejte moc přítomného okamžiku.

Čeho tím dosáhnete? Barvy listí, květin, trávy, nebe, budou sytější a budete překvapena, jaké všemožné odstíny existují (o některých jste neměla ani tušení). Jak na vás budou barvy působit, budou působit i na vaši mysl a vyvolávají pocity radosti a štěstí.

Když si vaše tělo žádá pauzu, dopřejte mu ji!

Vaše tělo je velmi moudré. Když už prostě nemůže; cítí, že potřebuje dobít baterky; dá vám tuto skutečnost signálem jasně najevo. Nepodceňujte varovný signál. Dovolte si odpočinout a nic nedělat tak dlouho, dokud se nezregenerujete. Není to lenost, ale načerpání nových sil.

Když signál neposlechnete, zmizí, ale pak … pak vás zasáhne v ještě větší intenzitě. Naslouchejte svému tělu a nechte se vést hlasem své intuice. Nikdy vám neporadí špatně.

Odpočinek má mnoho tváří

A jakou podobu může mít odpočinek? Například cvičení (v posilovně, na čerstvém vzduchu), projížďka na kole, plavání (v moři, v bazéně), procházky do přírody, lyžování, setkání s přáteli nebo s rodinou, četba zajímavé knihy, kvalitní spánek, relaxační techniky, meditace, malování (na tělo i obličej, pastelkami i temperami), hudba, tanec pro radost atd.

Možností je opravdu hodně a není možné zde všechny zmínit a nerada bych na nějakou zapomněla.

Na závěr pár slov a 3 otázky

Odpočinek je velmi důležitý, protože obnovuje, neboli regeneruje vaše psychické a fyzické síly. Vaši pozornost si rozhodně zaslouží.

Jakým způsobem trávíte svůj čas odpočinku?

Jakou formu odpočinku jste vždycky chtěla vyzkoušet, ale nenašla jste k ní odvahu?

Co máte na odpočinku ráda?

Poselství na úplný konec: nezapomínejte na ikigai

Ikigai jsou drobné věci/činnosti, které vám přináší radost. Například jeden muž zažíval pocity štěstí a radosti, když připravoval sushi – den za dnem, rok za rokem. Co přináší radost vám?

Jsem certifikovaná koučka a pomáhám ženám objevit poklady, které se v nich ukrývají; a žít život se zrealizovanými sny. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.