Jak být v práci šťastná a spokojená? Jak objevit hnací pohon, který vás každé ráno zvedne z postele? Jak najít své flow? Jak z jiskry zažehnout plamen? Jak si zpříjemnit den v práci? Jak si upravit pracovní prostředí, aby vám přinášelo radost? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na následujících řádcích.
Budík na mobilním telefonu se rozezní příjemnou melodií, která vám oznamuje, že začal nový den. Den, který svým postojem výrazně ovlivňujete – zda bude s úsměvem, nebo s mraky a vydatným deštěm.
I když po probuzení víte, že vás v práci čeká bouřka s blesky, nekažte si jí ráno. Naopak nastartujte se tím, že si budete všímat krásných věcí, které vás obklopují – ať máte jakékoliv dny. Nezačínejte ráno „pitím octa“, jelikož ráno ovlivňuje váš celý den. Najděte si svůj hnací motor, díky kterému ráno vstanete a jdete do práce. Zažehněte jiskru, která se promění v plamen.
A co tím hnacím motorem může být? Například kolegové, na které se v práci těšíte, protože vám svou přítomností prozáří den. Společný oběd, na kterém si s kolegy povídáte o nepracovních tématech. Vždy nápomocná ruka moudrého kolegy, který vám poradí, jak vyřešit jakýkoliv problém.
A teď nastal prostor pro vás. Jaký je váš hnací (jedinečný) motor? Kvůli čemu ráno vstáváte z postele a jdete do práce?
Co vás na vaší práci těší? Jaký v ní vidíte přínos? Jaký v ní spatřujete smysl? Jak vás práce naplňuje?
Pokud smysl své práce úplně nevidíte, podívejte se na ni z jiného úhlu pohledu a položte si následující otázku: „komu jsem výkonem své práce pomohla?“. Co jsem pro druhé vykonala zadarmo, nezištně? Co mi bylo odměnou za vykonanou práci? Co jsem díky své práci mohla vykonat, jelikož bez ní bych to nemohla pro druhé uskutečnit? Nehledejte obrovské úspěchy, všímejte si jen drobných detailů.
Jeden tým cyklistů byl neporazitelný na celém světe – jejich úspěch byl dán tím, že se zlepšovali vždy jen o jedno procento a přesně tak to dělejte i vy. Zlepšujte se vždy jen o jedno procento, ať budete vykonávat jakoukoliv práci.
Nikdy se nevzdávejte hledání svého smyslu a zkoušejte nové a nové věci, jelikož vás nakonec k smyslu vaší práce, ale i životní cesty, zavedou.
Neví vaši kolegové, jak situaci či problém vyřešit, ale vy požadovanými znalostmi disponujete? Poraďte jim, nezištně. Tím, že jim pomůžete, budou vědět, že u vás naleznou pomocnou ruku, když se dostanou do „úzkých“.
Navíc také stoupne vaše prestiž, jelikož se pro ně stanete moudrým rádcem. Na srdci vás bude hřát hřejivý pocit, že jste jim mohla pomoci. A v práci se také mezi vámi a ostatními kolegy pozitivně změní pracovní klima.
Samozřejmě se stává, že někteří z vašich kolegů vaši pomocnou ruku zneužijí, proto se bez emocí podívejte na jejich situaci; tím, že si s nimi o jejich kroku promluvíte. Dejte jim najevo, že vás jejich krok zranil, ale nezapomeňte je vyslechnout až do samotného konce – nechodíte životem v jejich botách, tedy nevíte, proč se zachovali tak, jak se zachovali.
Každý máme svůj životní příběh, proto si poslechněte také ten jejich a opravdu až do samotného konce.
Když vykonáváte svou práci, při jaké činnosti/úkonu/úkolu zapomínáte na čas? Co vás zaměstná tak, že ztrácíte pojem o čase? Do čeho se ponoříte tak, že necháváte čas volně plynout? Opět odpověď znáte jen vy sama, nikdo jiný ji nezná.
Pokud odpověď neznáte, všímejte si úkonů, které vykonáváte a občas se podívejte na hodiny. Kolik hodin bylo před tím, než jste úkon začala provádět a kolik hodin je nyní? Jaký časový úsek uplynul? A co vám pomáhá se ponořit do flow? Hudba? Absolutní ticho? Všímejte si opravdu drobných detailů.
V práci trávíte moře času, proto si prostor, který vás obklopuje, uspořádejte tak, abyste se v něm cítila příjemně, harmonicky a přinášel vám radost. Už drobné maličkosti mu dodají kouzlo.
Pokud se zajímáte o úklid a úpravu prostředí, doporučuji vám přečíst si knížku od Marie Kondo, zakladatelky metody KonMari, Zázračný úklid – pořádek jednou provždy. V minulosti jsem ji jednou vyzkoušela na vlastní kůži a od té doby ji používám neustále.
Nezapomeňte také na květiny, které vám nejen zkrášlí pracovní prostředí, ale také vyčistí vzduch v kanceláři. Na dveře si také můžete nalepit obrázek kotvy – kotva bude symbolizovat váš odchod z práce domů, tedy všechny pracovní povinnosti zůstávají v práci a vy z ní odcházíte s čistou hlavou.
Tuto techniku používala již Mary Kay Ash – každý den si na papírek napsala tři důležité úkoly, kterým se druhý den v práci věnovala, tak se jí nestalo, že by na nějaký důležitý úkol zapomněla. Zkuste tuto techniku také. Nepřekračujte tři položky, jelikož pak hrozí, že budete zahlcená hodně podněty.
Za svůj život se setkáte s různými lidmi. Někteří vás ovlivní více, někteří méně. Nicméně do vašeho života vstoupí také lidé vyzařující negativní energii. Jak tedy z kontaktu s negativními lidmi odejít bez zásahu negativní energie?
Vyzkoušet můžete například techniku vajíčko, kdy se při jednání s negativním člověkem ve své mysli zahalíte do bílého světla, které vás bude obklopovat. Toto světlo žádnou negativní energii směrem k vám nepropustí. Nebo si můžete představit, že vedle vás sedí dvě velké černé pumy, které k vám také žádnou negativitu nepropustí.
A pokud se stane, že vás přece jen negativita zasáhne, vyhledejte ve svém pracovním okolí kolegu či kolegyni, kteří jsou pozitivně naladění, a nechte si jimi dobít své vybité baterky.
Nikdy se neporovnávejte s druhými, vždy se porovnávejte jen sama se sebou. Zlepšujte svůj výkon vždy jen o jedno procento, tedy velmi nepatrně. Buďte originálem, nikoliv něčí kopií. Vše dělejte ale tak, jak nejlépe v konkrétním okamžiku dovedete, tím zabráníte přeceňování se, nebo podceňování se.
V práci trávíte moře času, přijdete domů a čeká vás další směna, kdy na vaši pozornost čeká vaše rodina. Důležitá je rovnováha, proto se nepřetínejte a dopřejte si kvalitní spánek; v opačném případě vám vaše tělo dá stopku v podobě nemoci.
Vaše osobnost a nálada výrazně ovlivňují vaší rodinu a rodinné klima. Když budete mít dostatek spánku, budete se cítit odpočatě a uvolněně. Když budete mít nedostatek spánku, budete bez energie a podrážděná. Tento stav bude ovlivňovat vaše nejbližší, proto si nastavte priority a nezapomeňte na kvalitní spánek.
Kromě spánku nezapomeňte také odpočívat. Dopřejte si relax pořádnými doušky. Věnujte se činnostem, které vás naplňují; které máte ráda; které jste vždy chtěla vyzkoušet. Hoďte si občas nohy na horu a vychutnejte si kafíčko se zajímavou knížkou. Pokud se domníváte, že neumíte relaxovat, pracujte na tom a obnovte si relaxační funkci.
Jakou jednu odrážku si odnášíte z Nejdůležitějších bodů na závěr, abyste ji začala rozvíjet?