Dlouhodobě trucující partner vám ukazuje svou moc, očekává vaši omluvu a pozornost

Hádka je ve své podstatě přínosná pro každý partnerský vztah, ale na svém konci musí dojít k dohodě, nebo k novému uvědomění. Pokud váš partner i po hádce trucuje (mlčí; dívá se skrz vás, nebo do PC), svědčí to o jeho nízké vztahové inteligenci, jelikož neví, jak hádku správně řešit. Trucováním vám ukazuje svou moc, trestá vás (svůj protějšek), a čeká, až s ním rozehrajete jeho hru.

Hádka je pro partnerský vztah přínosná, ale má určitá pravidla

V každém partnerském vztahu dochází čas od času k bouři v podobě hádky – ať se již jedná o drobnosti, nebo dlouhodobě neřešené problémy. Slova jsou šípy, které velmi snadno zasáhnou srdce protějšku a způsobí zranění (někdy otevřou i zranění z minulosti).

Jedna ze Čtyř dohod od Dona Miguela Ruize je „Nehřešte slovem“. Z tohoto důvodu je při hádce důležité se vyvarovat ponižování i zesměšňování protějšku a bagatelizování jeho problému. Vzniklý problém je pro protějšek velmi důležitý, a proto jde s vámi do konfliktu.

Při každé hádce hrají svou roli také emoce (například vztek, hněv, smutek), proto je dobré počkat, až opadnou a pak se s partnerem posadit na společnou pohovku a vysvětlit si slova, která při hádce padla – co, kdo, jak myslel a nemyslel. Ve zdravě fungujícím partnerském vztahu se po bouřce pročistí vzduch a opět vysvitne slunce.

Hádka je pro partnerský vztah ve své podstatě přínosná, jelikož mezi partnery pročistí ovzduší, ale ve svém závěru musí směřovat ke konkrétní dohodě, nebo k uvědomění si nových skutečností!

Dlouhodobé trucování je pro protějšek partnera trestem

Pokud nastane situace, že partner po hádce odmítá komunikovat (například se dívá do PC, na TV, či upřeně před sebe, než na vás) a mlčí, ukazuje svou nízkou vztahovou inteligenci, tedy neví, jak hádku správně řešit. Demonstruje vám svou moc a trucování se stává trestem pro vás. Příčiny jeho urážlivosti opět pramení z dětství – například tímto způsobem získával na svou osobu pozornost od okolí.

Trucování je většinou dlouhodobé. Někdy máte pocit, že dusnou atmosféru mezi vámi prostě nesnesete ani o chvíli déle, a proto se jdete partnerovi omluvit za vzniklou hádku a udobřit si ho, jelikož víte čím a jak. A právě v tomto okamžiku jste přistoupila na jeho hru – na hru, která se mu osvědčila již v dětství. Dostal vás tam, kam chtěl; a zároveň vám ukázal svoji moc.

Zjistil, že jeho hra má stále cenu, že ji s vámi může hrát i v budoucnu. Nebojte se, nejste sama, já jsem ji ve své minulosti také hrála a už za chvíli vám řeknu, jak ji ukončit.

Jak se vymanit z partnerova trucování?

Na výběr máte z několika možností – nepřistoupit na jeho hru, nastavit mu hranice v komunikaci, zůstat s ním ve vztahu, nebo od něho odejít. Pamatujte, že samotné rozhodnutí je vždy na vás, nikdo jiný za vás rozhodovat nemůže. Vy rozhodujete o tom, jaký další krok učiníte.

Nepřistupujte na hru zvanou „trucování“

A zde je již slibovaná možnost, jak nezačít hrát hru zvanou trucování. Až bude váš partner při příští hádce opět trucovat, nepřistupujte na jeho hru (neomlouvejte se mu za hádku, nechoďte za ním si ho udobřovat, nevšímejte si ho, neptejte se ho na nic, nechte ho trucovat atd.).

Ano, bude to náročná zkouška pro vaše nervy a trpělivost, to nepopírám. Tichá domácnost není vždy příjemná, protože člověk je tvor společenský a prostě potřebuje komunikaci se svým partnerem bez dusné atmosféry, ale pokud vytrváte, máte reálnou šanci na úspěch. Navíc když si touto náročnou zkouškou projdete, budete vnitřně silnější.

Nastavte svému partnerovi hranice

Ukažte svému partnerovi, kam ve vztahu k vám ještě může zajít a kde je to již pro vás za „čáru“. Vymezte mu jasné meze, protože jinak bude vstupovat do vašeho osobního prostoru a narušovat ho svým chováním. Jak mu nastavit efektivní hranice se dozvíte v článku Jak nastavit zdravé hranice nejen při komunikaci s okolím, ale také k sobě samé.

Když s partnerem chcete, nebo musíte zůstat i nadále ve vztahu

Pokud z nějakého důvodu chcete či musíte se svým partnerem zůstat ve vztahu, připravte se na již zmiňovanou zkoušku, která bude zkoušet vaší trpělivost. Bude to velmi náročná zkouška, ale pokud si jí projdete, vnitřně vás opravdu posílí.

Ve vztahu se zaměřte na to, co vás baví; zkoušejte nové věci; zaměřte se na své cíle; najděte si svůj prostor a věnujte se mu. Nepřistupujte na partnerovu hru trucování a nastavte partnerovi hranice. Partnera časem přestane trucování bavit, jelikož si uvědomí, že se mu nedaří vaši pozornost upoutat.

Pohár trpělivosti přetekl a nastal čas odchodu ze vztahu

Poslední možností je vztah opustit, jelikož vaše trpělivost není nekonečná a sama nejlépe poznáte, kdy váš pohár přetekl. Po odžitém smutku z rozchodu začněte hledat nový vztah s neurážlivým partnerem.

Rozhodnutí je jen na vás, nikdo jiný za vás rozhodovat nemůže.

Partner se rozhodl, že chce pracovat se svou urážlivostí

Jestliže za vámi váš partner přijde, že si svou urážlivost uvědomuje a chce se s ní naučit pracovat, je na nejlepší cestě ke změně. První a zároveň nejtěžší krok již učinil, a to, že si uvědomil svou urážlivost. Druhým krokem je, aby si zvědomil, jak se jeho urážlivost projevuje. Jaké situace ji vyvolávají? Jak se v nich chová?

Dalším krokem je, aby poznámky a komentáře od svého okolí nepovažoval za útok na svou osobu a nevztahoval si je na sebe. Posledním krokem je, aby začal zvyšovat své sebevědomí pomocí různých knih, webinářů, koučování atd. – technik a metod je celá paleta.

Nejdůležitější slova na závěr aneb shrnutí

Pokud váš partner dlouhodobě trucuje, ukazuje vám tak svou moc a trucováním trestá především vás (svůj protějšek). Dlouhodobé trucování má kořeny v dětství, kdy si tímto postojem říkal o pozornost svého okolí. Partner trucuje, jelikož má nízkou vztahovou inteligenci, tedy neví, jak hádku správně vyřešit.

Vymanit se z partnerova trucování můžete tím, že nepřistoupíte na jeho hru; nastavíte mu zdravé hranice; obrníte se trpělivostí, jestliže s ním budete i nadále ve vztahu; nebo když váš pohár trpělivosti přeteče, odejdete ze vztahu.

Pokud partner chce pracovat na své urážlivosti, prvním krokem je, že si tuto situaci zvědomí. Od uvědomění si se odvíjí další a další kroky.

Do každého partnerského vztahu vstoupí hádka, ve své podstatě je pro vztah přínosná a potřebná, ale na svém konci musí vést mezi partnery ke konkrétní dohodě, nebo k novému uvědomění si. Při hádce lítají blesky vzduchem stejně jako emoce, proto je lepší počkat, až z vás obou opadnou a pak se společně podívejte na slova, která při hádce padla a navzájem si je vysvětlete.

Jsem certifikovaná koučka a pomáhám ženám objevit poklady, které se v nich ukrývají; a žít život se zrealizovanými sny. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.