Vždyť jsi celý den doma. To zvládneš uvařit, uklidit, vytřít, vyžehlit, postarat se o dítě. Vždyť jiné povinnosti nemáš. Do práce nechodíš. Tak z čeho seš tak unavená? Já musím každý den chodit do zaměstnání, řešit tam složité situace a na odpočinek mám pouze víkend. Pokud někdo má nárok být unavený, tak jsem to já. Je Vám to povědomé?
V dnešním článku se dozvíte důvody, proč maminka na mateřské či rodičovské dovolené potřebuje volný čas pro sebe. Proč je potřeba stále pečovat o partnerský vztah. Jak přítomnost ovlivňuje partnerský vztah v budoucnosti. A že je důležité si vážit sebe navzájem.
Maminka si přes den s dítětem hraje, rozvíjí jeho schopnosti a dovednosti, učí ho nové věci. Připravuje mu snídani, svačinu, oběd, svačinu, večeři, případně druhou večeři. Večer ho koupe a ukládá ke spánku do postýlky. Pokud děťátko v noci jen zakňourá, právě maminku tento zvuk vzbudí a jde se podívat, co se děje – jestli náhodou není odkopané, aby ho zase přikryla, nebo jestli nevypadl dudlík z pusinky.
Za noc k němu vstává například každé dvě či tři hodiny, pokud nemá to štěstí, že miminko spí celou noc. A když je děťátko nemocné, maminka k němu vstává každou chvíli, protože kontroluje jeho teplotu, dýchání, nebo mu podává léky předepsané lékařem. Zkrátka mu poskytuje péči 24/7, ve dne, v noci.
A když miminko na chvíli usne, čekají na ní další povinnosti a domácí práce. Jakmile se miminko probudí, další povinnosti i domácí práce jdou stranou a už se zase věnuje svému děťátku.
Aby maminka mohla dál vykonávat péči o miminko s radostí a lehkostí, je potřeba, aby myslela také sama na sebe a dopřála si chvilky odpočinku pro sebe. Chvilky, kdy se bude věnovat svým zálibám, svým koníčkům, zatímco péči o miminko bude vykonávat tatínek miminka, nebo prarodiče miminka či jiné blízké osoby. Nebo aby chvilku, kdy miminko spí, využila například ke čtení knihy či jiným aktivitám, které jí energii dodají.
Znám ženy, které se obětují pro rodinu a na sebe a své dobití baterek nedbají. Pak je úkolem rodiny ženě vystavit pomyslnou stopku, aby o rodinu tolik „nepečovala“, ale věnovala se také sama sobě. Pokud ženu nezastaví rodina, tak ji zákonitě zastaví její zdraví. Teprve až „podlomené“ zdraví přiměje ženu zastavit a zamyslet se nad svým dosavadním životem.
Žena ovlivňuje své okolí, pokud je v pohodě, je šťastná, spokojená, odpočatá; je taková i její rodina. Pokud je žena vyčerpaná, unavená, nevyspalá, nepohoda bude dopadat i na jednotlivé členy rodiny. Proto je velmi důležité pravidelně si dobíjet baterky tím, co milujete, co ráda děláte. Najít si ve svém dni chvilky, kdy se budete věnovat jen sama sobě a činnostem, které vás baví a naplňují. Rozkvetete a zkrásníte.
Jakmile si žena vymezí prostor, kdy se bude věnovat jen sama sobě a svým zálibám, pro partnera to může být šok – on totiž s jejím vymaněním nepočítal (většinou jí slyšel o jejích volných chvilkách jen hovořit). Nicméně už jen tím, že udělala tento velký krok, u něj stoupla v ceně. Najednou si jí začne více vážit. Už jí nebude brát jako samozřejmost, která je vždy dostupná. Opět pro něj bude v jeho životě důležitou a ceněnou osobou.
Díky chvilkám, kdy se ona bude věnovat sama sobě a svým zálibám, při kterých si dobije baterky, on se bude věnovat péči o miminko. Uvidí tedy i druhou stranu mince. A zjistí mnoho nových věcí, o kterých doposud neměl ani „páru“. Co dříve považoval za samozřejmé, už jako samozřejmost vnímat nebude. A své ženy si bude vážit mnohem více, než tomu bylo kdykoliv před tím.
A u vážení si sebe navzájem ještě chvíli zůstaneme. Muž si ženy bude vážit za péči, kterou poskytuje nejen miminku, ale také jemu. A žena si svého muže bude vážit zase za péči, kterou poskytuje jejich miminku i jí, když jí například dopřeje mít chvilky pro sebe.
Pro muže není mnohdy lehké pečovat o miminko. Neví, co jaký pláč znamená – zda má miminko hlad, zda se chce pomazlit, zda ho něco bolí, zda chce podat dudlík. Přemýšlí do jakého oblečení miminko obléknout, aby ho neoblékl moc a miminko tak nebylo zpocené, nebo naopak málo, aby miminko nenastydlo. Nehledě na to, že se mu miminko špatně do oblečení obléká – jak je maličké, tak se bojí, aby mu při manipulaci neublížil; když je větší, tak se zase různě vrtí a přetáčí na bříško.
Neví, jak moc teplé jídlo či mléko mu má podávat, resp. zda je již dost teplé, či ještě potřebuje přihřát. Výměna počůrané plenky pro něj není náročná, za to zlikvidovat kakamitu je větší oříšek.
Tatínek rád chodí s miminkem na procházky, nejlépe když je miminko oblečené, nakrmené, přebalené a nachystané v kočárku. Zatímco jsou na procházce, má maminka chvíli pro sebe, kterou může jakkoliv využít.
Tatínek miminko také rád chová. Jen malého miminka po narození se bojí dotknout, protože se bojí, aby mu svou manipulací neublížil vzhledem k tomu, jak je maličké a křehké. Ale v krátkém čase se osmělí a pak ho velmi rád chová.
Tatínek také rád pomáhá například při jeho koupání, kdy na bříško či nožičky mu může cákat vodu a tak si s ním hraje. Samozřejmě až miminko povyroste, tak do hry zapojí i hračky; pro tento okamžik se musí spokojit jen s vodou a žínkou.
Když muži dáte prostor, aby se věnoval miminku (nekontrolujete ho, neopravujete po něm všechno), dokáže se o něj perfektně postarat a to je potřeba ocenit. A možná si také uvědomíte, že co jste dříve považovala za samozřejmé, tak samozřejmé není. Zkrátka pomoc muže při péči o miminko je neocenitelná. Muž to mnohdy opravdu nemá lehké, nehledě na to, že ještě dochází do zaměstnání.
Miminko potřebuje a vyžaduje vaši péči. Často se ale stává, že maminka veškerý svůj čas zasvětí miminku, které má na první koleji a tatínka odstaví na druhou kolej. Na večerní povídání už nemají čas, jelikož maminka je za celý den tak unavená (i když chvíli pečuje o miminko i tatínek), že jde spát v dobu, kdy jde spát i miminko, aby měla energii na další den; tatínek tak zůstává v obývacím pokoji sám. Sám i několik večerů za sebou.
V partnerském vztahu se tak můžou objevovat první neshody, kdy každý má jiný pohled na danou situaci. Může se projevovat vzájemné odcizování. Tatínek může hledat společnost jinými způsoby a to tak, že své večery bude trávit například s kamarády v hospodě, z čehož mohou plynout další hádky. Nebo své večery bude trávit v náruči jiné ženy.
Jsou pryč doby, kdy si maminka s tatínkem společně sedli v obývacím pokoji, rozdělali si láhev vína a společně si povídali. Kdy se společně dívali na film. Kdy jezdili na společné výlety. Kdy si zašli na představení do divadla. Kdy plánovali svou budoucnost. Kdy hovořili o svých snech a přáních.
Tatínek je rád za miminko, které do jeho života přišlo, ale také chce mít po boku svou partnerku. Ženu, kterou miluje.
A žena by si měla uvědomit, že miminko je důležité, ale její muž také. Miminko každým dnem roste jako z vody a jednoho krásného dne vylétne z hnízda. A pokud nedojde k rozkolu mezi partnery již dříve, tak zůstanou ve svém domě jen oni dva a jejich partnerský vztah. Je důležité myslet tedy i na společnou budoucnost a pečovat o vztah již nyní, ne až když začne hořet.
Jak pečujete o váš partnerský vztah, aby se vám do něj nevkradla krize?
Dnes se nebudu dlouze rozepisovat. Jen si zodpovězte následující dvě otázky, kterými dnešní článek končí.
Kdy si uděláte chvilku pro sebe? A jak ji využijete?