Když jste single, vaše okolí se ptá, kdy budete zadaná. Když jste zadaná, vaše okolí se ptá, kdy budete zasnoubená. Když jste zasnoubená, vaše okolí se ptá, kdy bude svatba. Když jste vdaná, vaše okolí se ptá, kdy bude miminko. A právě otázky směřované na miminko, které k Vám stále nepřichází, pro Vás mohou být velmi bolestivé. Mám pro vás připravenou jednu silnou otázku k zamyšlení a střípky ze svého osobního příběhu na dokreslení.
Zvědavost vašeho okolí je někdy nekonečná. Okolí Vás zasypává svými otázkami jako právě napadlý sníh. Někdy se Vás zeptají citlivě, jindy otázku na Vás „vybalí napřímo“. Kdy bude svatba? Vy se musíte brát? Vy máte nějaký problém, že ještě nemáte miminko? Je mezi Vámi všechno v pořádku?
A právě v tomto okamžiku je důležité se zastavit, dlouze se nadechnout a zase vydechnout. A uvědomit si, že vaše soukromí je vaše soukromí. A je jen na Vás, jaké informace ze svého života chcete vypustit ven směrem k vašemu okolí.
Nedávno jsem na sociálních sítích viděla příspěvek od jedné ženy, která v něm sdělila informaci ze svého soukromí – jednalo se o nevěru. Informaci, která měla zůstat jen mezi dotyčnými aktéry. Netrvalo dlouho a příspěvek smazala. Ale mezitím její příspěvek vidělo mnoho jejích známých, takže i když ho smazala, většina lidí z jejího okolí ví, co aktuálně doma řeší za téma. A zvědavé otázky jako vždy na sebe nenechají dlouho čekat.
Mějte na paměti, že lidem, kteří se Vás zeptají zvědavou otázkou, nemusíte odpovídat, když opravdu nechcete. Nejste u výslechu! Z dětství si někdy v sobě neseme, že si musíme svou odpověď obhájit a uvádět vždy důvod, proč se například dané akce nemůžeme či nechceme zúčastnit. Opravdu se nemusíte zpovídat druhým!
A nemusíte jim ani odpovídat, že se snažíte o miminko, ale stále se Vám ho nedaří počít. Už takhle jste ve stresu z prozatímního neúspěchu, nemusíte si na sebe brát další zátěž v podobě zvědavých otázek vašeho okolí. Jakmile svému okolí prozradíte, že se o miminko snažíte, budete pod ještě větším drobnohledem a stresem, jelikož vás budou provázet otázky, zda se vám již podařilo otěhotnět.
A jak se dozvídáme v odborných publikacích, už když se snažíte miminko počít, musíte být především v klidu a v pohodě. Bez stresu. Snadněji se to řekne, než udělá. Vím to z vlastní zkušenosti. Přála jsem si miminko, ale stále nepřicházelo. V článcích i diskuzích jsem se dočítala, že musím být trpělivá, v klidu a hlavně nesmím „tlačit na pilu“. Zůstat v klidu, když jsem si přála miminko a snažili jsme se o něj, mi opravdu nešlo.
Z vnitřního klidu jsem se přesouvala do stresu. Plynuly další měsíce a stále jsem čekala na své vytoužené miminko. Začala jsem si také říkat, jestli se mnou není něco špatně, jestli nejsem „porouchaná“.
Zrovna jsem byla na Výcviku NLP kouč u Markéty Hamrlové a tam mi byla položena pro mě v tu chvíli velmi silná otázka, která mě nejdříve velmi zdrtila. Když jsem se vzpamatovala z prvotního šoku, ukázala mi nejen má citlivá místa, ale také nové aha momenty. Teď zpětně když píšu tento článek, vidím, že daná otázka u mě přišla ve správný okamžik, jen jsem to v té době neviděla. A o jakou otázku se jedná?
Jaký by byl tvůj život, když by si nikdy nemohla mít děti?
Než budete pokračovat dále ve čtení, zastavte se a pravdivě si na ní odpovězte. Pokud Vám vžene slzy do očí, nezastavujte je. Podívejte se na svůj život, jaký by byl, když byste se nikdy nemohla stát matkou, nikdy byste nemohla pohladit vlásky svého děťátka, nikdy byste neucítila jeho jedinečnou vůni.
V době, kdy mi tato otázka byla položena, jsem přemýšlela, čím tu prázdnotu vyplním. Prací? Cestováním? Kariérou? To jsem ale ještě netušila, že jsem již pár dní byla těhotná. Za devět měsíců se nám narodila krásná holčička.
Svým příběhem vám chci říci, abyste se nikdy nevzdávali svého přání mít miminko, ani naděje. Naděje umírá jako poslední a dokud nezemřela, tak stále žije.
Pokud vás láká vyzkoušet nové věci, tak do nich jděte. Nestyďte se a nebojte se požádat o radu svého gynekologa, nasměřuje Vás dalším směrem. Nezavrhujte možnosti, které Vám na první pohled přijdou jako naprosto nesmyslné, zkuste o nich chvilku přemýšlet. Pracujte na udržení svého vnitřního klidu, učte se trpělivosti. Pracujte také se stresem, který si na sebe vytváříte sama, ale také ho na vás vyvíjí vaše okolí.
Na koučovacím sezení se mrkněte například na vzorce, které máte v hlavě nastavené. Jakmile svůj starý (nežádoucí) vzorec přepíšete na vzorec nový (prospěšný), spadnou z Vás okovy, které Vás táhly k zemi. Budete se cítit možná unaveně, ale také šťastněji. Navíc na koučovacím sezení objevíte pro sebe další důležité aha momenty.
A pokud o koučinku zatím neuvažujete, pracujte na rozvoji své osobnosti například prostřednictvím knih, článků, webinářů, workshopů, kurzů atd.