Partnerský vztah je jako most – aby byl pevný, silný, stabilní, zvládl jakékoliv počasí – je potřeba, aby o něj pečovali oba partneři. V momentě, kdy do něj jeden z partnerů bude dávat 100 % své energie a druhý jen 50 % své energie či méně, most se začne na jedné straně bortit. V momentě, kdy oba partneři budou do vztahu dávat 100 % své energie, vztah bude vzkvétat. Pokračujte dál ve čtení, protože se dozvíte, na jakých pilířích stojí stabilní partnerský vztah.
Už po probuzení vám začnou na mysl přicházet různé myšlenky – nejčastěji ty, které vám sdělují, jaké úkoly musíte během dne splnit a jaké povinnosti na vás čekají. A právě v tomto okamžiku dejte svým myšlenkám velkou stopku a vzniklý prostor vyplňte ranními rituály.
Například si v klidu a beze spěchu vychutnejte s partnerem ranní kávu; nebo když s partnerem odcházíte společně z domu, dejte si pusu na rozloučenou; nebo si vychutnejte společnou snídani na terase za doprovodu slunečních paprsků atd. Rituálům se meze nekladou.
Rituály nemusí probíhat jen ráno, ale také během dne. Nebo i večer, kdy si například před spaním dáte s partnerem pusu na dobrou noc; uvidíte, že se vám bude spát mnohem lépe. Nebo může být vaším rituálem také to, že každý víkend pojedete s partnerem na nějaký výlet. Nebo vaším společným rituálem může být zdobení vánočního stromečku den před Štědrým dnem.
Rituály jsou zdánlivé maličkosti, ale mají obrovskou sílu. Vyzkoušejte je na vlastní kůži a zařaďte je do partnerského vztahu.
Až přijdete domů z práce, najezte se (ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem), posaďte se na gauč se svým partnerem a povídejte si o tom, co vám dnešní den přinesl za zážitky. A hlavně vypněte všechny rušivé elementy (TV, mobil, PC). Mluvte do ticha (ticho neléčí bezdůvodně).
Povídejte si o tom, co se vám dneska podařilo více a co méně; co se vám líbilo, co se vám nelíbilo. Mluvte o svých pocitech, o plánech na víkend, o svých zájmech, o novém filmu v kině, o novém divadelním přestavení, atd. Nemluvte jen o práci. Najděte si s partnerem společná témata.
A skutečně vnímejte, co vám váš partner říká, proto názorný příklad řekne více než tisíc slov: sedíte na gauči, partner vám povídá o svém dni; vy mu přikyvujete na souhlas, že ho vnímáte, ale v hlavě vám běží různé myšlenky (například jaké úkoly vás ještě dnes čekají), a tak partnerovi nedáváte svou plnou pozornost.
A právě v tomto okamžiku zastavte tok svých myšlenek a přesuňte svou plnou pozornost zpět k partnerovi. Ano, není to lehké, protože za den vám proběhne myslí několik tisíc myšlenek. Chce to cvik, vždyť každý mistr byl jednou začátečníkem.
Stává se vám, že nevíte, co koupit partnerovi za dárek k narozeninám, nebo k Vánocům? Složitě vymýšlíte, co by se mu mohlo líbit? Mám pro vás jeden tip, který vám tyto starosti velmi usnadní – a ten tip je: naslouchejte svému partnerovi.
Když s partnerem sedíte na gauči a povídáte si o prožitém dni a on se mimo jiného zmíní, že vyšla nová kniha jeho oblíbeného autora; nebo v kině budou dávat film, který by chtěl vidět; nebo že na plavání používá většina plavců rychleschnoucí osušku; tak se vaše kontrolka rozbliká a najednou máte před sebou několik tipů, které můžete zrealizovat. Tím, že budete svému partnerovi naslouchat opravdu pozorně, se dozvíte mnoho důležitých informací o jeho životě (co má rád, co nemá rád, jaké jsou jeho priority, co by chtěl zrealizovat, do čeho se mu nechce, co je pro něj opravdu důležité, co je pro něj naprosto nedůležité, jaké má sny, jaké má cíle atd.).
Vzpomínáte si na první společné rande? A na druhé rande? A na třetí rande? Vzpomínáte si, jak jste navštěvovaly restaurace? Jak jste chodily do kina? Jak jste se několik hodin procházely po okolí? Vzpomínáte si na maličkosti, kterými jste se překvapovaly?
Když se dnes podíváte na to, co jste kdysi dělaly (v době, kdy jste spolu randily), děláte to i dnes? Skvěle, pokud je vaše odpověď ano. Pokud je vaše odpověď záporná, zavzpomínejte na dobu, kdy jste se teprve poznávaly a na papír si sepište všechny myšlenky, které se vám vybaví. Papír snese opravdu všechno, takže se místem nijak nenechte omezovat; nebo si své myšlenky sepište do poznámek v mobilu, pokud je tato varianta pro vás lepší.
Pak se na dané myšlenky podívejte a vyberte z nich jednu, kterou do týdne zrealizujete, například s partnerem si zajdete do restaurace, kterou jste navštívily na svém prvním rande. Nicméně ani ostatní myšlenky nepřijdou zkrátka, jakmile prvotní z nich zrealizujete, nastává prostor pro realizaci druhé myšlenky, kterou může být například procházka po okolí.
A samozřejmě se také otevírá prostor pro každodenní maličkosti, kdy například váš partner umyje nádobí, čímž vám velmi pomůže; nebo vy mu uvaříte výbornou večeři; nebo vám partner přinese snídani do postele; nebo se s ním podíváte na film, který touží vidět; nebo vám partner napustí vanu plnou pěny.
Tím, že budete do partnerského vztahu zařazovat drobné maličkosti, budete o něj pečovat, obohacovat ho a rozvíjet ho.
I v partnerském vztahu se dál věnujte svým zálibám a koníčkům. Když budete dělat stále to, co vás baví, budete prožívat pocity vnitřního naplnění, seberealizaci, radost a do žil se vám vlije nová energie. Váš partnerský vztah bude vzkvétat. Vaše vnitřní pohoda a spokojenost bude mít pozitivní účinky také na vašeho partnera.
Pokud se vzdáte úplně všech svých zálib a koníčků, budete v partnerském vztahu prožívat neradost, nebudete šťastná; budete mít pocity, že vás partnerský vztah omezuje; bude vám chybět vnitřní naplnění a seberealizace. Budete uvadat namísto rozkvětu. Pestrobarevný svět, který jste prožívala doposud, se změní na černobílý.
A proto nikdy se v partnerském vztahu nevzdávejte svých zájmů a koníčků, ale ani svých cílů a snů. Pokračujte dál v tom, co vás baví; co vás naplňuje; rozvíjejte své dovednosti. A o svých zážitcích a zkušenostech si povídejte se svým partnerem.
V partnerském vztahu je žádoucí trávit volný čas nejen odděleně, ale také společně. Společné okamžiky přichází, například už když sedíte na gauči, povídáte si a zároveň si nasloucháte; nebo když si užíváte večeři v restauraci, šampaňské ve vířivce, film v kině, nákup v obchodě, společnou dovolenou, atd.
Někdy pod vlivem pracovních povinností, péče o děti, zajištění chodu domácnosti, nesplněných úkolů, nedostatku času, zapomínáte s partnerem na sebe navzájem. Proto je důležité pečovat o partnerský vztah a to v podobě společných zážitků. Nemusí to být zrovna dovolená; postačí, když si uděláte piknik na louce; sednete si společně s kávou na balkon; nebo si společně zajdete na koupaliště.
Vyhledávejte chvilky, kdy můžete být spolu, protože právě ony posilují nejen vás dva, ale také váš partnerský vztah. Silný partnerský vztah pak dokáže čelit různým problémům a s lehkostí je vyřešit.
Obohacujte svůj partnerský vztah tak, že vyzkoušíte nové věci. O co konkrétně by se mělo jednat, o tom si popovídejte, až budete společně sedět v tichu na gauči, nebo s kávou na terase a vzájemně si naslouchat. Nemusí to být dopředu promyšlené věci, nechte se vést spontánností.
Například plánujete dovolenou a nevíte, kam jet? Vezměte si slepou, nebo stírací mapu či globus, mějte zavřené oči a na nějaké místo ukažte prstem. Od tohoto místa se může odvíjet vaše dovolená. Nebo si chcete vychutnat večeři, ale restaurace již znáte, co zkusit objednat si večeři na lodi, nebo v nebeských výškách?
Vymýšlejte, kombinujte, povídejte si věcech, které chcete vyzkoušet a pak si je naplno užijte.
Aby byl partnerský vztah stabilní, silný, harmonický, plný lásky, důvěry, komunikace, naslouchání, porozumění, vstřícnosti, ochoty; je potřeba, aby o něj pečovaly oba partneři. Jedině, když budou oba chtít pracovat na svém partnerském vztahu, vztah bude rozkvétat. Protože co se stane, když jen jeden partner bude dávat do vztahu 100 % a druhý jen 50 % či ještě méně?
Názorný příklad: Představte si jakoukoliv jednu židli – z této židle patří dvě nohy ženě (partnerce) a dvě nohy muži (partnerovi). Žena dává do vztahu výše zmíněných 100 % a muž jen 50 %, tedy dvě nohy jsou stejně dlouhé, ale dvě jsou o polovinu kratší. Co se stane? Židle se začne naklánět a padat. Sedět se na ní bude nestabilně. A to samé se děje se vztahem.
Partnerský vztah je jako most. Aby zajistil spolehlivou cestu pěším, byl pevný a vydržel jakékoliv bouřky, mráz, vítr, potřebuje mít silné pilíře. Jakmile z jednoho pilíře začnou vypadávat kameny – někdy jeden, jindy dva – hrozí, že se most zbortí. Stejně jako partnerský vztah. Pokud ale žena i muž budou do partnerského vztahu vkládat svých 100 %, jejich vztah bude stabilní a žádná živelná katastrofa takto pevný most nepokoří.
Všechny informace v tomto článku jsou psané z mého pohledu, z pohledu ženy. Nicméně v některých bodech může být pozice ženy zaměněna za pozici muže – například muž dává do vztahu 100 % své energie a žena jen 50 % své energie.
Ve svém partnerském, ale také osobním životě mějte své rituály a maličkosti, které vám zpříjemní den.
Komunikace, aktivní naslouchání, empatie a intuice jsou velmi důležití nejen v partnerském vztahu, ale také ve vztahu k vašemu okolí.
Nikdy se nevzdávejte svých zálib a koníčků kvůli partnerskému vztahu.
S partnerem si užívejte společné chvíle.
Zkoušejte nové věci, které váš vztah obohatí.
Nezapomeňte, že je potřeba, aby o něj pečovali oba partneři, jedině tak vztah bude vzkvétat a dokáže překonat jakoukoliv bouřku či jinou nepřízeň počasí.
Jaké aha momenty vás napadaly při čtení tohoto článku?